Wersje językowe
Opcje przeglądania
Cena
  • od
    do

biokominki stojące

Biokominek INECCO wolnostojący czarny Biokominek INECCO wolnostojący czarny
Producent: INFIRE
Cena:

5 490,00 zł

szt.
zobacz więcej
Biokominek mały z szybą Manam biały Biokominek mały z szybą Manam biały
Producent: KAMI
Cena:

4 100,00 zł

szt.
zobacz więcej
BIOKOMINEK nowoczesny TOBA-TUBE BIOKOMINEK nowoczesny TOBA-TUBE
Producent: KAMI
Cena:

13 300,00 zł

szt.
zobacz więcej
Biokominek ogrodowy czarny Santoryn Biokominek ogrodowy czarny Santoryn
Producent: KAMI
Cena:

6 600,00 zł

szt.
zobacz więcej
Biokominek portalowy biały ART DESIGNE 01 Biokominek portalowy biały ART DESIGNE 01
Producent: KAMI
Cena:

8 500,00 zł

szt.
zobacz więcej
Biokominek portalowy biały INPORTAL 1 Biokominek portalowy biały INPORTAL 1
Producent: INFIRE
Cena:

4 950,00 zł

szt.
zobacz więcej
Biokominek portalowy biały INPORTAL 2 Biokominek portalowy biały INPORTAL 2
Producent: INFIRE
Cena:

4 450,00 zł

szt.
zobacz więcej
Biokominek portalowy czarny INPORTAL 1 Biokominek portalowy czarny INPORTAL 1
Producent: INFIRE
Cena:

4 950,00 zł

szt.
zobacz więcej
Biokominek stojący Incoza 1 Biokominek stojący Incoza 1
Producent: INFIRE
Cena:

3 250,00 zł

szt.
zobacz więcej
Biokominek stojący Incoza 2 Biokominek stojący Incoza 2
Producent: INFIRE
Cena:

5 590,00 zł

szt.
zobacz więcej

Biokominek stojący

Kominki ekologiczne w ciągu ostatnich lat zyskały niezwykłą popularność. Stanowią doskonałą alternatywę dla klasycznych palenisk opalanych drewnem. Są proste w obsłudze, nie brudzą i są całkowicie bezpieczne. Jednocześnie pozwalają cieszyć się widokiem tańczących płomieni, gdzie tylko chcesz.

W naszej ofercie znajdziesz biokominki stojące wyłącznie renomowanych marek – KAMI oraz INFIRE, które posiadają wiele lat doświadczenia w produkcji ogrzewania ekologicznego.

Pod katalogiem dostępnych produktów znajdziesz garść porad, które pomogą Ci wybrać najlepsze rozwiązanie. Wybiera z nami swój wymarzony biokominek stojący!

Jak wybrać biokominek stojący do domu?

Biokominek stojący możesz zamontować w każdym pomieszczeniu swojego domu lub mieszkania. W sklepach specjalizujących się w produkcji biopalenisk znajdziesz modele wolnostojące, stawiane przy ścianie (tzw. portalowe) oraz montowane w ściennej wnęce.

Poszczególne biokominki różnią się między sobą designem, dlatego z łatwością dopasujesz urządzenie do wnętrz klasycznych, rustykalnych czy nowoczesnych.

W zależności od swoich preferencji możesz wybrać klasyczny biokominek w kształcie prostopadłościanu lub stożka, ale nic nie stoi na przeszkodzie, aby zdecydować się na nieco bardziej ekstrawagancką formę przypominającą np. łuk lub harfę. To doskonały wybór do wnętrz loftowych, które łączą w sobie klasyczny kamień i cegłę z nowoczesnymi konstrukcjami metalowymi.

Ogromną zaletą palenisk ekologicznych jest łatwy montaż. Biokominek nie ma przewodów kominowych, dlatego nie musisz starać się o żadne pozwolenia i zlecać regularnych przeglądów instalacji. Wystarczy, że zapewnisz dobrze wentylowane wnętrza.

W przeciwieństwie do zwykłego paleniska, które nadaje się w zasadzie jedynie do salonu, biopaleniska możesz umieścić w łazience, kuchni, a nawet sypialni i cieszyć się przyjemnym ciepłem w chłodne, jesienne i zimowe dni.

Z czego wykonany jest biokominek stojący?

Każdy biokominek składa się z tych samych elementów. Będą to:

  • obudowa,
  • cylinder lub osłona,
  • podstawa,
  • palenisko.

Obudowa biokominka

Obudowa może być wykonana z różnego rodzaju materiałów. Najczęściej spotkasz się z biokominkami metalowymi, ale coraz większa popularność zyskują np. urządzenia kamienne, szklane lub wykonane z płyty MDF. Surowiec, z jakiego została wykonana obudowa kominka, w znacznej mierze przekłada się na jego wagę.

O ile niewielkie modele ze szkła są na tyle lekkie, że poradzi sobie z nimi nawet dziecko, duże, kamienne konstrukcje są trudne do przemieszczenia (ale za to bardzo stabilne).

Obudowa nigdy nie styka się z samym paleniskiem i pełni w dużej mierze funkcję dekoracyjną. Wiele osób decyduje się wręcz na skorzystanie z usług rzemieślników (np. metaloplastyków lub rzeźbiarzy), którzy mogą zaprojektować biokominek stojący na specjalne zamówienie.

Osłona biokominka

Cylinder lub osłona biokominka zabezpieczają użytkowników przed przypadkowym kontaktem z płomieniem. Działają także jak tarcza, chroniąc ogień przed działaniem wiatru, jeżeli planujesz ustawić palenisko na zewnątrz. Osłona może być wykonana z metalu lub frezowanego szkła, bezpiecznego w dotyku.

Podstawa biokominka

Podstawa biokominka stojącego ma przede wszystkim zapewnić stabilność i bezpieczeństwo użytkowania sprzętu. Najczęściej posiada ona podkładki, które chronią powierzchnię przed przypadkowym zarysowaniem, jakie może pojawić się podczas przesuwania konstrukcji.

Podstawa zazwyczaj wyróżnia się mocną konstrukcją i wykonana jest z niepalnych materiałów.

Palenisko biokominka

Palenisko biokominka wykonane jest ze stali nierdzewnej. Większość modeli jest wyposażona w specjalną, zasuwaną klapę, pozwalającą płynnie regulować wielkość płomienia i w razie potrzeby szybko odciąć dopływ tlenu do paliwa. Niektóre modele (zwłaszcza to przeznaczone do stawiania na zewnątrz) mogą mieć specjalny wkład, który zabezpiecza przed rozlaniem się biopaliwa na zewnątrz.

Chłonny surowiec sprawia, że nadmiar bioetanolu wsiąka, zamiast rozchlapać się na tarasie, a następnie dostaje się z powrotem do misy, gdzie może być na powrót wykorzystany.

Obsługa biokominka stojącego

Większość biokominków wymaga manualne obsługi, ale niektóre modele współpracują z bezprzewodową technologią Bluetooth lub podczerwienią. W ten sposób z pomocą pilota możesz, wykorzystując kilka przycisków, rozpalić płomień, zmienić intensywność palenia się biopaliwa lub zgasić biokominek.

Jaki powinien być biokominek stojący do ogrodu?

Biokominek stojący jest dobrym wyborem zarówno jako element wystroju wnętrza, jak i uzupełnienie wymarzonej aranżacji ogrodu. Przy odrobinie inwencji będzie doskonałym uzupełnieniem altany lub cichego zakątka, gdzie wypoczniesz na ławce lub leżaku z książką w ręku.

Wybierając model do ogrodu, zwracaj uwagę przede wszystkim na wymiary i masę paleniska. O ile w przypadku modeli przeznaczonych do wnętrz, nie ma to aż tak dużego znaczenia, kominki ogrodowe powinny być bardziej stabilne. Wynika to z ich ekspozycji na wiatr i tego, że często są ustawiane na lekko pofałdowanej nawierzchni.

Do ozdoby ogrodu szczególnie dobrze sprawdzą się masywne biokominki o nietypowej formie, która przełamie klasyczną symetrię i widoki, do których przywykłeś na co dzień.

Czym zasilać biokominek stojący?

Każdy rodzaj biokominka zasilany jest biopaliwem. To specjalny rodzaj etanolu w postaci żelu lub płynu, który pozyskuje się z upraw roślinnych. W Polsce najczęściej są to ziemniaki lub buraki cukrowe. Dobrej jakości bioetanol powinien być całkowicie pozbawiony zapachu. Substancja spala się wyłącznie do wody oraz minimalnych ilości dwutlenku węgla, dlatego jest całkowicie bezpieczna w użytkowaniu.

Wybierając biopaliwo do kominka, zwracaj szczególną uwagę na obecność certyfikatu PZH nadanego przez Państwowy Instytut Zdrowia Publicznego. To gwarancja, że paliwo zostało przebadane pod kątem braku obecności szkodliwych dla człowieka substancji.

Jak rozpoznać niskiej jakości, nieoczyszczone biopaliwo? Jego charakterystyczne cechy to unoszący się w powietrzu zapachem acetonu , dym oraz osad, jaki powstaje w procesie spalania. Wysokiej jakości surowiec energetyczny powinien zostawić jedynie lekki osad na szybie.

Pamiętaj, aby nigdy nie zasilać biokominków innym paliwem, niż zaleca producent. Przede wszystkim uważaj na ropę naftową, spirytus lub denaturat, które nie tylko są skrajnie nieefektywne, ale mogą nawet doprowadzić do wybuchu.

Wbrew pozorom, biokominki świetnie nadają się do ogrzewania wnętrz. Jeden litr paliwa może palić się od 2 do nawet 6 godzin, w zależności od mocy grzewczej kominka i typu zastosowanego paliwa.

Efektywność energetyczna biopaleniska wynosi zazwyczaj od 2 do 3 kW. To ilość ciepła porównywalna z mocą grzejnika pokojowego. Zwykłe kominki zasilane drewnem produkują wprawdzie więcej ciepła (około 15-17 kW), ale 3 kW spokojnie wystarczą do ogrzania około 30 m2 zamkniętej przestrzeni.

Jeżeli szukasz biokominka stojącego z tą myślą, aby służył Ci w ogrodzie, pamiętaj, aby wybrać model z paleniskiem o nieco większej mocy. Musisz też liczyć się z tym, że ciepło szybciej i łatwiej ulegnie rozproszeniu.

Biokominek stojący a wiszący, wybierz rozwiązanie dopasowane do swoich potrzeb

Wiele osób zastanawia się, czy lepszym rozwiązaniem będzie biokominek stojący, czy też jeden z modeli wiszących. Każdy z typów ekologicznych palenisk ma swoje zastosowanie, dlatego warto wiedzieć, na co zwracać uwagę przy wyborze.

Biokominki stojące są z pewnością znacznie bardziej uniwersalne. Do ich montażu nie są także wymagane specjalne akcesoria. Łatwo przenieść je w inne miejsce, a w razie opadów, schować do wnętrza. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby ten sam model wykorzystywać przez cały rok, zmieniając tylko jego położenie.

Z kolei biokominki wiszące kuszą nietypową formą np. zawieszonego w powietrzu znicza. Szczególnie ciekawie wygląda system lin, które przymocowuje się do sufitu za pomocą specjalnych kotw. Montaż kominka wiszącego wymaga jednak nieco wprawy, ponieważ należy zapewnić mu idealną stabilność. W przeciwnym razie łatwo będzie wprawić go w ruch, który nie tylko osłabia całą konstrukcję, ale też zwiększa ryzyko wylania biopaliwa.

Kompromisem może być kupno dwóch urządzeń. Jednego modelu wolnostojącego na zewnątrz i drugiego wiszącego do środka. W ten sposób łatwo można przenieść biokominek stojący i ogrzewać jednocześnie dwa pomieszczenia.

Jeżeli szukasz wysokiej jakości biokominka stojącego, ale nie wiesz, jak znaleźć urządzenie, które spełni Twoje oczekiwania, zadzwoń lub napisz! Nasi specjaliści chętnie doradzą Ci w wyborze i znajdą rozwiązanie, z którego będziesz zachwycony.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl