Wersje językowe
Opcje przeglądania
Cena
  • od
    do

biokominki portalowe

Biokominek portalowy

Wśród wielu zróżnicowanych modeli kominków ekologicznych znajdziesz także wersję przylegającą do ściany. Jest to tzw. biokominek portalowy, który najbardziej oddaje ideę klasycznego kominka opalanego drewnem. Naturalne płomienie nie tylko cieszą zmysł estetyczny, ale przede wszystkim ogrzewają pomieszczenie równie efektywnie, jak tradycyjne źródła ciepła.

W naszej ofercie znajdziesz biokominki portalowe wyłącznie renomowanych firm KAMI oraz INFIRE, które mają wieloletnie doświadczenie w produkcji ekologicznych rozwiązań grzewczych.

Pod katalogiem dostępnych produktów znajdziesz garść porad, jak wybrać biokominek portalowy z szybą i bez niej.

Czym wyróżnia się biokominek portalowy?

Przede wszystkim, biokominek portalowy to spełnienie marzeń wszystkich osób, które zawsze chciały mieć w domu „żywy ogień”, ale nie mogły sobie pozwolić lub nie chciały pogodzić się z trudnościami, jakie pojawiają się, kiedy korzystamy ze zwykłego paleniska.

Biokominek portalowy z szybą, pomimo że wygląda, jak ten, do którego wkładamy drewno opałowe, jest znacznie prostszy do utrzymania w czystości. Możesz zapomnieć o sadzy, popiele i resztkach niedopalonego drewna, które są rozrzucone wszędzie dookoła.

Produkowany wyłącznie z naturalnych surowców bioetanol jest bezpieczny, nie emituje zapachu i spala się niemal wyłącznie do pary wodnej.

Kominki ekologiczne portalowe (podobnie jak ich inne rodzaje), nie wymagają uzyskania pozwolenia, regularnych przeglądów, ani montowania przewodów kominowych. Dzięki temu możesz je zamontować, gdzie tylko chcesz. Większość osób zdecyduje się na salon, ale nic nie stoi na przeszkodzie, aby biokominek portalowy ogrzewał sypialnię lub łazienkę.

Podobnie jak inne rodzaje ekologicznych palenisk, także te portalowe są dostępne w szerokim wzornictwie. Bez trudu znajdziesz modele wykonane z metalu, kamienia i szkła. Dzięki temu dopasujesz ten element do swojej koncepcji wnętrza bez względu na to, czy wolisz pomieszczenia utrzymane w stylu klasycznym, czy też nowoczesnym.

W jaki sposób zamontować wnękowy biokominek portalowy?

Jeżeli zdecydowałeś się na wnękowy model biokominka, czeka Cię nieco pracy. W efekcie jednak otrzymasz konstrukcję, która będzie wyglądała dokładnie tak, jak paleniska zasilane drewnem, choć będzie prostsza w użytku, tańsza i bezpieczniejsza.

W celu zamontowania murowanego biokominka będziesz musiał przygotować wnękę o wymiarach dokładnie określonych przez producenta danego modelu. Wnętrze ściany powinno wzmacniać w tym miejscu metalowe rusztowanie, które stabilizuje całą konstrukcję.

Aby ciepło nie ingerowało w strukturę ściany, palenisko należy obłożyć dookoła warstwą materiału ochronnego. Zazwyczaj stosuje się tzw. cegły szamotowe, odporne na działanie wysokich temperatur, ale fachowcy polecają tez ognioodporne i wytrzymałe płyty gipsowo-kartonowe. Aby nieco „wydobyć” kominek ze ściany i sprawić, że będzie on bardziej widoczny, wlot możesz obłożyć płytkami klinkierowymi, które imitują prawdziwą cegłę.

Do samodzielnego montażu biokominka portalowego w ścianie wymagane jest nieco wprawy. Jeżeli nie chcesz samodzielnie podejmować się tego zadania, warto skorzystać z pomocy profesjonalnych firm, którym cały proces montażu nie powinien zająć dłużej niż dwa lub trzy dni.

Czym zasilany jest biokominek portalowy?

Biokominek portalowy zasilany jest paliwem ekologicznym (tzw. bioetanolem). Jest ono produkowane w biomasy, czyli pozostałości roślinnych. W Polsce bioetanol pozyskuje się głównie z upraw ziemniaków i buraków cukrowych. Za granicą jest to także trzcina cukrowa, zboże, a nawet odpady komunalne.

Dobrze oczyszczony bioetanol spala się wyłącznie do wody oraz minimalnej ilości dwutlenku węgla. Dlatego wystarczy, że w ogrzewanym pomieszczeniu zapewnisz sprawną wentylację. Inne zabezpieczenia nie są potrzebne.

Kupując paliwo do zasilania kominka, staraj się wybierać produkty dobrze oczyszczone. Wysoka jakość surowca to gwarancja bezpieczeństwa dla zdrowia Twojego i Twoich domowników. Zwracaj szczególną uwagę na certyfikat PZH nadany przez Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego. to gwarancja, że paliwo zostało przebadane pod kątem obecności szkodliwych związków chemicznych.

Niską jakość paliwa najłatwiej poznać po osiadającej na obudowie kominka sadzy lub unoszącym się w powietrzu zapachu acetonu.

Dobre biopaliwo nie jest drogie, za litr zapłacisz około 10 złotych, a jest to wystarczająca ilość, aby palenisko płonęło przez nawet 5 do 6 godzin (w zależności od mocy grzewczej kominka i rozmiarów płomienia). Tym bardziej nie warto eksperymentować z zastępczymi źródłami zasilania, jak ropa czy spirytus, które palą się skrajnie nieefektywnie i mogą nawet spowodować eksplozję urządzenia.

Kiedy biokominek portalowy z szybą będzie dobrym wyborem?

Biokominek portalowy z szybą to doskonały wybór, kiedy po domu biegają małe dzieci lub zwierzęta domowe. Ograniczenie kontaktu z płomieniem eliminuje ryzyko oparzenia się. Wszystkie szyby stosowanie w kominkach (tych zwykłych i ekologicznych) muszą być hartowane i nie przekazywać gorąca na zewnątrz. Dzięki temu nawet przypadkowe dotknięcie szklanej powierzchni jest bezpieczne.

Jeżeli wydaje Ci się, że biokominek portalowy z szybą to zły pomysł, bo będzie go trzeba ciągle czyścić, to…jesteś w błędzie. Wprawdzie spalające się biopaliwo może pozostawiać na szkle delikatny nalot, ale będzie go znacznie mniej niż w przypadku klasycznych palenisk, gdzie problemem jest dym i sadza. Szybko przekonasz się, że w przypadku kominków ekologicznych wyposażonych w szybę ochronną Twoim głównym wrogiem będą jedynie odciski palców.

Czy biokominek portalowy ma same zalety?

Jeżeli chcesz, aby ekologiczny piec imitował prawdziwy kominek, możesz zdecydować się na modele wbudowane w ścianę. Musisz jednak pogodzić się wtedy z tym, że nie będziesz w stanie po prostu przenieść go w inne miejsce tak jak w przypadku małych biokominków przenośnych.

Alternatywą może okazać się urządzenie wolnostojące, oprawione w portal wykonany z cegieł lub ozdobnych płytek. Wystarczy, że przystawisz je do ściany. Będzie udawał palenisko murowane bez konieczności wykonywania żadnych prac remontowych. Wrażenie wizualne nie będzie jednak aż tak naturalne i przekonujące, jak ma to miejsce w przypadku murowanych wersji wnękowych.

Planujesz zakup biokominka, ale nie wiesz, na co się zdecydować? Wahasz się między modelami wolnostojącymi, a do zabudowy? Skontaktuj się z nami! Chętnie znajdziemy dla Ciebie rozwiązanie, z którego będziesz zadowolony.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl