Producent
Cena
-
od
do
Biokominki małe
Biokominki stanowią modną alternatywę dla tradycyjnego paleniska zasilanego drewnem. Nie tylko ogrzeją wnętrze Twojego domu lub mieszkania, ale stworzą ciepłą i przytulną atmosferę na długie, zimowe wieczory.
W naszej ofercie znajdziesz biokominki wyłącznie renomowanych firm Kami oraz InFire. Pod katalogiem dostępnych produktów zamieściliśmy garść przydatnych porad i wskazówek, które pomogą Ci wybrać mały biokominek, z którego będziesz zadowolony.
Gdzie sprawdzi się biokominek mały?
Mały biokominek to poręczne urządzenie, które możesz ustawić praktycznie wszędzie. Wiele osób stawia go w salonie, traktując jak substytut paleniska, ale możliwości jego użycia są znacznie szersze. Kominek zasilany ekologicznym paliwem nie wymaga podłączania żadnych przewodów. W praktyce oznacza to, że możesz łatwo przenosić go w inne miejsce.
Dzięki temu w łatwy sposób biokominek mały oświetli i ogrzeje Twoją sypialnię, łazienkę, a nawet taras.
Musisz jednak pamiętać, że biokominki nie zastąpią głównego źródła ogrzewania. Większość kominków ekologicznych generuje ciepło w ilości około 2-3 kW. Dla porównania tradycyjne wkłady kominkowe generują nawet siedmiokrotnie więcej energii.
Biokominek mały to jednak doskonałe uzupełnienie innego źródła ogrzewania. Ilość generowanej energii jest porównywalna z grzejnikiem lub popularną farelką, więc bez problemu wystarczy na 20-30 m2 powierzchni. Prostota użytkowania sprawia, że możesz zdecydować się na kilka biokominków o zróżnicowanym rozmiarze i mocy grzewczej i rozmieścić je w kilku miejscach tak, aby ciepło rozchodziło się z kilku punktów.
W zależności od tego, w którym miejscu umieścisz palenisko, ciepło będzie promieniowało inaczej. Umieszczenie biokominka przy ścianie lub bezpośrednio na podłodze sprawi, że część energii zostanie wchłonięta przez powierzchnie płaskie. Aby tego uniknąć, możesz albo postawić kominek w przestrzeni tak, aby ciepło rozchodziło się dookoła albo zamontować na ścianie np. warstwę ekranująca temperaturę „do wewnątrz”.
Z czego zrobione są biokominki?
Każdy biokominek jest wykonany z kilku, podstawowych elementów, które gwarantują sprawne działanie urządzenia Należy do nich:
- obudowa,
- osłona,
- podstawa,
- palenisko.
Modele przeznaczone do pracy na zewnątrz zazwyczaj posiadają specjalny kołnierz, chroniący płomień przed działaniem wiatru.
Biokominki wykonuje się z różnego rodzaju materiału. Zazwyczaj będzie to metal, ale znajdziesz też konstrukcje z kamienia, betonu lub szkła. W ofertach producentów znajdziesz wiele modeli różniących się między sobą wyglądem. Dzięki temu łatwo możesz dopasować palenisko do przyjętej stylizacji pomieszczenia. Mały biokominek może pasować równie dobrze do stylu glamour, rustykalnego, jak i boho. Wybór designu zależy wyłącznie od Ciebie!
Rosnąca popularność palenisk ekologicznych sprawia, że wielu artystów-rzemieślników podejmuje się wykonania konstrukcji na zamówienie. Takie formy zazwyczaj są niepowtarzalne, ale też droższe.
Czy mały biokominek wymaga pozwolenia?
Ogromną zaletą kominków ekologicznych (zarówno tych małych, jak i dużych, montowanych w ścianie) jest to, że w myśl obowiązujących przepisów prawa nie wymagają pozwolenia. Rozporządzenie Ministra Infrastruktury z dnia 12 kwietnia 2002 roku w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie reguluje jedynie paleniska stałe, których montaż wymaga zgłoszenia, a użytkowanie, okresowych konserwacji.
Biokominek możesz wykorzystywać wszędzie, ważne jest jedynie to, aby zapewnić działanie sprawnej wentylacji. Podczas spalania biopaliwa wydziela się bardzo mała ilość dwutlenku węgla, który powinien mieć ujście na zewnątrz.
Czym zasilić mały biokominek?
Każdy biokominek powinien być zasilany wyłącznie bioetanolem. To specjalne, ekologiczne paliwo produkowane z roślinności poddanej specjalnej obróbce. W Polsce paliwo ekologiczne produkuje się m.in. z ziemniaków i buraków, na świecie zaś, głównie z trzciny cukrowej.
Biopaliwo dobrej jakości powinno być pozbawione aromatu, a w procesie spalanie nie powinny odkładać się sadza i pył. Płyn utlenia się wyłącznie do wody i dwutlenku węgla. Jeżeli użytkując biokominek, widzisz dym lub po wypaleniu się paliwa znajdziesz na dnie urządzenia osad, oznacza to, że kupiłeś słabo oczyszczony materiał.
Pamiętaj, aby nigdy nie używać do biokominków innych źródeł energii. Dotyczy to zwłaszcza ropy naftowej i alkoholu. W najlepszym razie paliwo starczy na bardzo krótko, w najgorszym zaś, spowoduje uszkodzenie urządzenia lub jego wybuch.
Staraj się wybierać wyłącznie biopaliwo z atestem PZH nadanym przez Państwowy Instytut Zdrowia Publicznego. To gwarancja, że wybrany przez Ciebie bioetanol został dokładnie oczyszczony i przebadany pod kątem obecności substancji szkodliwych dla życia i zdrowia człowieka. Jeden litr biopaliwa starcza, w zależności od mocy grzewczej kominka i wydajności energetycznej bioetanolu na czas od 2 do nawet 6 godzin.
W sprzedaży znajdziesz też paliwo do biokominków o przyjemnym, owocowym lub kwiatowym zapachu, które wprowadzą w Twoich wnętrzach przyjemny, świeży aromat.
Biokominek mały czy duży – co wybrać?
Wybór między małym i dużym kominkiem ekologicznym zależy przede wszystkim od Twojego celu i preferencji. W niewielkich mieszkaniach, kawalerkach, a także w mniejszych pomieszczeniach jak łazienka czy kuchnia biokominek mały będzie doskonałym wyborem. Tańczące płomienie o naturalnym odcieniu będą prezentowały się efektownie i przywitają gości widokiem prawdziwego paleniska.
Jeżeli jednak zależy Ci na ogrzaniu przestronnego salonu lub planujesz korzystać z biokominka na tarasie albo w altanie, większy mode będzie lepszym, bardziej praktycznym rozwiązaniem.
Mały biokominek ma jednak jeszcze jedną, niezaprzeczalną zaletę. Jest nią niska waga urządzenia. Niewielki pojemnik możesz postawić też na stole, bez ryzyka przewrócenia całej konstrukcji.
Większe modele będą lepiej sprawdzały się, jako stacjonarny substytut kominka. Możesz wtedy rozważyć montaż kominka naściennego lub wmurowanego w ścianę. Przy niewielkich paleniskach takie rozwiązania raczej nie wchodzą w grę.
Czy mały biokominek jest bezpieczny?
W przeciwieństwie do klasycznego kominka ich ekologiczne odpowiedniki są w pełni bezpieczne. W sklepach specjalizujących się w sprzedaży tego rodzaju rozwiązań znajdziesz modele z szybą i bez niej.
Szyba, wykonana z hartowanego, odpornego na działanie wysokich temperatur szkła, zabezpiecza przed bezpośrednim kontaktem z płomieniem. To ważne, jeżeli w domu masz zwierzęta domowe lub małe dzieci. Modele bez szyb mają otwarte palenisko, ale w razie niebezpieczeństwa, zawsze możesz szybko odciąć dopływ tlenu do paliwa i zgasić kominek.
Jeżeli często przenosisz mały biokominek w różne miejsca, rozważ wybór modelu z zabezpieczeniem przed rozlaniem paliwa. To specjalny wkład, absorbujący ciecz, która następnie przesiąka z powrotem do zbiornika, podtrzymując płomienie.
Jeżeli szukasz do swojego domu lub mieszkania nowoczesnego biokominka, ale nie wiesz, na który mode się zdecydować, skontaktuj się z nami. Nasi specjaliści doradzą Ci, jak znaleźć rozwiązanie, z którego będziesz zadowolony.