Wersje językowe
Producenci
Inni kupili również
Palnik do zabudowy  INSERT 600
Palnik do zabudowy INSERT 600

1 950,00 zł

szt.
Wkład na bioetanol palnik fala 650 x 160 mm
Wkład na bioetanol palnik fala 650 x 160 mm

1 830,00 zł

szt.
Palnik, wkład do tradycyjnego kominka 600
Palnik, wkład do tradycyjnego kominka 600

1 130,00 zł

szt.
Palnik do zabudowy INSERT 1000
Palnik do zabudowy INSERT 1000

2 850,00 zł

szt.
Opcje przeglądania
Cena
  • od
    do

Palniki

Palnik do zabudowy  INSERT 600 Palnik do zabudowy INSERT 600
Producent: INFIRE
Cena:

1 950,00 zł

szt.
zobacz więcej
Palnik do zabudowy INSERT 1000 Palnik do zabudowy INSERT 1000
Producent: INFIRE
Cena:

2 850,00 zł

szt.
zobacz więcej

Palnik do biokominka

Biokominki zdobyły olbrzymią popularność, jako substytut klasycznych kominków opalanych drewnem. Są proste w użyciu, bezpieczne, a przede wszystkim nie brudzą i nie wymagają regularnego czyszczenia. Sercem każdego paleniska ekologicznego jest wkład do biokominka, czyli miejsce, skąd będzie wydostawał się płomień.

W ofercie naszego sklepu znajdziesz wysokiej klasy wkłady do biokominków firmy KAMI, która od wielu lat cieszy się uznaniem użytkowników, łącząc tradycję z nowoczesnością.

Pod katalogiem dostępnych produktów znajdziesz kilka przydatnych porad dotyczących tego, jak wybrać palnik do biokominka.

Jak zbudowany jest wkład do biokominika?

Palnik do biokominka wykonany jest z grubej blachy odpornej na działanie wysokich temperatur. Przede wszystkim powinien on być całkowicie szczelny. Pamiętaj, że bioetanol jest środkiem łatwopalnym, dlatego podczas korzystania z biokominka powinieneś zwrócić szczególną uwagę na kwestie bezpieczeństwa. Obudowa z blachy jest dodatkowo wzmocniona farbą nakładaną za pomocą malowania proszkowego.

Wnętrze wkładu powinno być wyłożone grubą warstwą materiału absorbującego, który pochłania bioetanol. Dzięki temu paliwo nie może się przez przypadek rozlać. Takie filtry zazwyczaj wykonuje się z glinokrzemianu odpornego na działanie bardzo wysokich temperatur.

Wkład do biokominka w górnej części składa się z metalowej siatki, która zabezpiecza wkład chłonny. Dzięki temu warstwa glinokrzemianu jest stabilna i nie przemieszcza się. Nad siatką znajduje się metalowa maskownica z regularnie wyciętymi otworami. To dzięki niej bioetanol spala się regularnie. Pamiętaj, że spalaniu nie ulega sam płyn, ale opary, które się z niego unoszą. Dlatego ważne jest, aby rozchodziły się one w miarę możliwości regularnie.

Każdy palnik do biokominka jest także wyposażony w zabezpieczenie w postaci blachy przesuwnej, montowanej na maskownicy. Za jej pomocą możesz płynnie regulować intensywność płomienia, ograniczając ilość dostępu tlenu, a także szybko odciąć całkowicie jego dopływ w razie potrzeby.

Warto wiedzieć, w jaki sposób zbudowany jest wkład do biokominka, aby właściwie z niego korzystać. Jednym z najpopularniejszych błędów osób początkujących jest dolewanie paliwa, kiedy kominek jeszcze się pali albo uzupełnianie wkładu w kominku nagrzany od np. promieni słońca. W ten sposób łatwo stracić kontrolę nad intensywnością spalania. Pamiętaj, że bioetanol powinien być uzupełniany wyłącznie w zimnym urządzeniu.

Manualny wkład do biokominka czy palnik sterowany zdalnie?

W sklepach specjalizujących się w sprzedaży elementów ogrzewania ekologicznego znajdziesz zarówno modele regulowane ręcznie, jak i sterowane za pomocą wbudowanej elektroniki. Te drugie są bardziej zaawansowane, ale także droższe.

Palniki manualne

Manualny palnik do biokominka wykorzystuje uchwyt, za pomocą którego można regulować położenie pokrywy, a tym samym intensywność płomienia.

W tego rodzaju modelach musisz zawsze samodzielnie kontrolować ilość wlewanego biopaliwa tak, aby nie przelać wkładu. Samo zapalanie przypomina uruchamianie klasycznej kuchenki gazowej. Wystarczy przyłożyć zapalarkę, zapalniczkę lub zapałkę do wlotu, a opary bioetanolu ulegną zapłonowi.

Automatyczny palnik do biokominka jest znacznie wygodniejszy w użyciu, a jego działanie opiera się o elektronikę zamontowane wewnątrz obudowy. Sterowanie takim urządzeniem odbywa się za pomocą pilota wykorzystującego fale radiowe, a w przypadku najnowszej generacji, także z wykorzystaniem interface’u Bluetooth. Ten drugi sposób staje się coraz bardziej popularny, ponieważ pozwala na korzystanie z dedykowanej aplikacji i uruchamianie urządzenia za pomocą smartfona lub tableta.

Palniki elektryczne

W przeciwieństwie do klasycznych modeli wkładów te działające zdalnie mogą być wyposażone w jeden lub kilka czujników, kontrolujących kluczowe parametry działania urządzenia. Poza prostym włączeniem lub wyłączeniem palnika możesz liczyć na takie funkcje, jak:

  • pomiar poziomu biopaliwa w zbiorniku zapobiegając przelaniu wkładu,
  • monitorowanie ilości biopaliwa dostarczonego w toku spalania za pomocą pompy,
  • śledzenie prawidłowości działania wszystkich podzespołów,
  • sprawdzanie otwarcia wlotu zbiornika.

Niektóre modele mogą nawet rejestrować stężenie dwutlenku węgla w pomieszczeniu lub nieszczelność konstrukcji. Dzięki tym zabezpieczeniem możesz bez strachu zostawić włączony biokokominek, kiedy w domu znajdują się małe dzieci lub osoby starsze. Urządzenie samo o siebie zadba, a w razie potrzeby wyłączy się i odmówi ponownego włączenia do czasu usunięcia wykrytych nieprawidłowości.

Pamiętaj, że elektryczny wkład do biokominka wymaga podłączenia do sieci. Dlatego możliwości jego przenoszenia mogą być ograniczone dostępnością wolnych gniazdek. Rozważ także zasadność montowania takiego sprzętu w łazience. O ile manualny wkład po prostu zgaśnie, o tyle palnik elektryczny może spowodować zwarcie, niebezpieczne dla życia lub zdrowia użytkownika.

Jak bezpiecznie napełnić wkład do biokominka?

Do uzupełnienia wkładu zawsze używaj specjalnego lejka dołączonego do urządzenia. Nigdy nie lej paliwa bezpośrednio z kanistra, chyba że jest on wyposażony w dozownik (podobny do tego, który montuje się na pojemnikach z płynem do spryskiwaczy). Lejąc substancję w sposób niekontrolowany nie tylko łatwo rozlać ją dookoła, ale też przelać biokominek, który docelowo powinien być napełniony w około 2/3 objętości.

Nie martw się, że przez pierwsze kilka minut bioetanol pali się błękitnym płomieniem. To zupełnie naturalne i wynika z rosnącej temperatury powietrza. Zauważysz, że po chwili płomień przybiera klasyczną, żółto-czerwoną barwę. Jeżeli chcesz, możesz dodać do bioetanolu kilka kropel olejku zapachowego. To całkowicie bezpieczne, a samo paliwo, jeżeli jest dobrze oczyszczone, nie powinno mieć żadnego, własnego zapachu. W sklepach branżowych możesz znaleźć nawet zapachowy bioetanol, który od razu dostarczy przyjemnych wrażeń zapachowych.

Planujesz zlecenie wykonania biokominka rzemieślnikowi-artyście? A może potrzebujesz wymienić wkład na inny, bardziej wydajny? Znajdź w naszej ofercie interesujący Cię produkt lub skontaktuj się z naszymi doradcami. Chętnie pomogą Ci znaleźć optymalne rozwiązanie.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl