Wersje językowe
Opcje przeglądania
Cena
  • od
    do

Biokominki wolnostojące

Biokominek INECCO wolnostojący czarny Biokominek INECCO wolnostojący czarny
Producent: INFIRE
Cena:

5 490,00 zł

szt.
zobacz więcej
Biokominek mały z szybą Manam biały Biokominek mały z szybą Manam biały
Producent: KAMI
Cena:

4 100,00 zł

szt.
zobacz więcej
Biokominek mobilny Stromboli 60 biały Biokominek mobilny Stromboli 60 biały
Producent: KAMI
Cena:

4 500,00 zł

szt.
zobacz więcej
Biokominek ogrodowy czarny Santoryn Biokominek ogrodowy czarny Santoryn
Producent: KAMI
Cena:

6 600,00 zł

szt.
zobacz więcej
Biokominek portalowy biały ART DESIGNE 01 Biokominek portalowy biały ART DESIGNE 01
Producent: KAMI
Cena:

8 500,00 zł

szt.
zobacz więcej
Biokominek portalowy biały INPORTAL 1 Biokominek portalowy biały INPORTAL 1
Producent: INFIRE
Cena:

4 950,00 zł

szt.
zobacz więcej
Biokominek portalowy biały INPORTAL 2 Biokominek portalowy biały INPORTAL 2
Producent: INFIRE
Cena:

4 450,00 zł

szt.
zobacz więcej
Biokominek portalowy czarny INPORTAL 1 Biokominek portalowy czarny INPORTAL 1
Producent: INFIRE
Cena:

4 950,00 zł

szt.
zobacz więcej
Biokominek stojący Incoza 1 Biokominek stojący Incoza 1
Producent: INFIRE
Cena:

3 250,00 zł

szt.
zobacz więcej

Biokominki wolnostojące

Biokominki wolnostojące stanowią nowoczesną i modną alternatywę dla tradycyjnych palenisk. To idealny wybór dla osób, które lubią cieszyć się przyjemnym ciepłem w każdym zakątku domu lub ogrodu, ale nie chcą znosić związanych z tym niewygód, jak czyszczenie pyłu i popiołu czy usuwanie skrawków drewna.

W naszym sklepie znajdziesz szeroki wybór biokominków renomowanych marek INFIRE oraz KAMI. Pod katalogiem dostępnych produktów zamieściliśmy garść porad dotyczących tego, jak wybrać biokominek wolnostojący.

Jak działają biokominki wolnostojące?

Jako paliwo, biokominek przenośny wykorzystuje bioetanol. To całkowicie bezwonne, a w dodatku biodegradowalne paliwo pozyskiwane z biomasy (zarówno pełnowartościowej – ziemniaki, buraki, jak i odpadków roślinnych). Jest zaliczany do jednego z odnawialnych źródeł energii, a korzystanie z niego sprzyja ochronie naturalnych surowców.

Warto zwrócić uwagę, że bioetanol cechuje się porównywalną kalorycznością, co węgiel kamienny (ok. 30 MJ/kg), dalece przekraczając potencjał grzewczy oferowany przez zwykłe drewno (około 15 MJ/kg).

W praktyce oznacza to więcej ciepła i dłuższy czas palenia surowca (1 litr biopaliwa starcza nawet do 6 godzin, w zależności od intensywności płomienia).

Każdy biokominek przenośny wyposażony jest w pojemnik na bioetanol oraz osłonę wykonaną z blachy. Do pojemnika należy wlać płynne paliwo, które rozpalisz przy użyciu zwykłej zapalarki. Wiele modeli posiada wbudowany żarnik, który po osiągnięciu odpowiednio wysokiej temperatury doprowadzi do zapłonu unoszących się nad pojemnikiem oparów.

Jak spala się biopaliwo?

Paliwo napędzające kominek ekologiczny spala się w przeważającej ilości do wody oraz dwutlenku węgla (w minimalnych ilościach). Proces utleniania następuje w całości, dlatego po zgaszeniu kominka nie znajdziesz na parkiecie popiołu i innych zabrudzeń. Widoczny płomień ma ładną, żółto-pomarańczową barwę i jest stabilny. Proces spalania emituje nawet dźwięki zbliżone do tych, które powstają w toku spalania tradycyjnego materiału opałowego.

Większość renomowanych firm produkujących paliwo do kominków ekologicznych stara się o uzyskanie certyfikatu PZH wydawanego przez Polski Instytut Zdrowia Publicznego.

Jak rozpoznać słabej jakości biopaliwo?

Gorszą jakość surowca łatwo poznać po tym, że w procesie jego spalania powstaje dym lub sadza. Nawet niewielkie ich ilości wskazują, że do wytworzenia bioetanolu użyto nieoczyszczonych składników. O wątpliwym pochodzeniu biopłynu świadczy też ostry i drażniący zapach acetonu unoszący się w powietrzu.

Nigdy nie próbuj używać do zasilania kominków ekologicznych tanich paliw zastępczych, np. ropy lub zwykłego alkoholu. W najlepszym razie surowiec bardzo szybko się wypali, dając bardzo niewiele ciepła. W najgorszym przypadku spowodujesz niekontrolowaną eksplozję.

Na biopaliwie nie warto oszczędzać tym bardziej, że dobrej jakości płyn opałowy nie jest drogi. Za pojemnik o pojemności 5 litrów zapłacisz około 40 złotych. Nawet jeżeli kupiłeś biokominek wolnostojący duży, taka ilość bioetanolu wystarczy na kilkadziesiąt godzin ciągłego palenia.

Gdzie sprawdzi się biokominek wolnostojący?

Ogromną zaletą ekologicznych kominków jest ich uniwersalność. Biokominek przenośny sprawdzi się w małym domu, na tarasie i w ogrodzie. Brak konieczności podłączania przewodów kominowych, prostota obsługi i łatwość utrzymania czystości sprawiają, że korzystanie z niego jest przyjemne i mogą z niego korzystać nawet dzieci.

Ze względu na konstrukcję, biokominek wolnostojący może być użyty praktycznie w każdym pomieszczeniu. Wiele osób ogrzewa nim nawet przestronną łazienkę. Dobrym pomysłem jest urozmaicenie wieczorów spędzonych w ogrodzie, zwłaszcza podczas chłodnej, jesiennej pory roku.

W przypadku kominków ekologicznych wolnostojących trudno w ogóle mówić o montażu, ponieważ wystarczy je postawić w wybranym miejscu. Większe modele sprawdzą się np. w przestronnym salonie, ale mniejsze możesz postawić nawet na stole.

Ile kosztuje biokominek przenośny?

Cena ekologicznego urządzenia grzewczego będzie zależała między innymi od designu. Im jest on mniej oczywisty, tym kominek będzie więcej kosztował.

Na cenę mają też wpływ wykorzystane do jego konstrukcji materiały. Najpopularniejsze biokominki wolnostojące wykonuje się ze stali nierdzewnej, ale znajdziesz również urządzenia z kamienia, ceramiki lub szkła. Dzięki temu dopasowanie paleniska do wnętrza jest stosunkowo łatwe bez względu na to, czy planujesz wyposażenie salonu w stylu boho, rustykalnym, a może glamour.

O tym, ile zapłacisz za urządzenie, decyduje też jego pojemność i rozmiar paleniska. Większe biokominki mogą palić się dłużej i generują więcej ciepła niż tańsze modele.

Biokominek wolnostojący duży czy mały?

Rozmiar urządzenia, a co za tym idzie, paleniska, często decyduje o jego mocy grzewczej. Biokominek mały zazwyczaj będzie cechował się mniejszą mocą niż biokominek wolnostojący duży.

Moc grzewcza większości biokominków wolnostojących nie przekracza 2-3 kW. To porównywalna wartości z tymi, jakie charakteryzują typowe grzejniki pokojowe. W praktyce przyjmuje się, że każdy kilowat energii wystarcza do ogrzania około 10-12 m2 powierzchni.

Musisz pamiętać, że emitowane ciepło będzie inaczej zachowywało się na wolnym powietrzu, a inaczej wewnątrz pomieszczenia. W przypadku wystawienia kominka wolnostojącego do ogrodu, jego efektywność będzie mniejsza niż w przypadku ustawienia go w salonie.

Co jeszcze wpływa na efektywność biokominka wolnostojącego?

Dodatkowo na odczuwalne ciepło wpływa izolacja domu. W starszym budownictwie, gdzie występują liczne mostki cieplne w okolicach okien i drzwi, każdy rodzaj ogrzewania będzie działał mniej sprawnie, niż wskazywałaby na to jego charakterystyka energetyczna.

Jeżeli rozważasz zakup biokominka wolnostojącego, ale nie możesz zdecydować się, który model spełni Twoje oczekiwania, zadzwoń! Doradzimy Ci wybór optymalnego rozwiązania.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl